Almanca İletişime Geçmek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

YES Dil Kursu’nda, Almanca dünyaca kabul görmüş eğitim metodlarıyla yediden yetmişe herkese öğretilmektedir. Kursiyerler, 4 dil becerisini de (dinleme, konuşma, okuma, yazma)  geliştirme ve etkin kullanma şansına sahip olurlar. Bu gelişim süreci, uluslar arası dil eğitimi veren HUEBER yayınlarına ait eğitim setleriyle desteklenmektedir.

‘Anlıyorum, ama konuşamıyorum.’ en çok duyulan serzeniştir; bu nedenle YES Dil Kursunun temel amacı, iletişim kurabiliyor olmanızı sağlamaktadır. Kitap seçimi, öğretmen seçimi ve eğitim sistemi bu sorununuza çözüm olarak belirlenmiştir. Eğitim sistemi;  gramerin araç, iletişim kurmanın amaç olduğu ilkesine dayanır, bundan hareketle hedef; dilin gramerini öğrenmeniz değil, dili kullanabilmenizdir. Kursiyerler sınırsız telafi hakkına sahiptirler.

Almanca Eğitmen Kadrosu

YES Dil Kursu eğitim kadrosu, Almanca ilgili bölümden mezun; dinleme, konuşma, okuma, yazma becerilerini etkin kullanan, çağdaş eğitim – öğretim yöntemlerini bilen ve en etkin şekilde kullanan uzman eğitmenlerden oluşmaktadır. Almanca eğitmen kadrosu, Almanya’da doğmuş – büyümüş veya uzun yıllar Almanya’da yaşamış olan eğitmenlerden oluşmaktadır. Eğitmenler, YES Dil Kursu bünyesindeki hizmet içi eğitimleri aktif olarak takip edip eğitim – öğretim performanslarını en üst seviyede tutmaktadır.

Ders Programları

Ders gün ve saatleri tamamen kursiyerlerin tercihi doğrultusunda, hafta içi ya da hafta sonu, sabah ya da akşam aşağıdaki ders programlarına göre belirlenir. Her ders 45 dakikadan oluşur, kursiyerler haftada üç gün – dokuz saat veya haftada iki gün – sekiz saat eğitim alırlar. Bir seviye toplam 104 ana ders saatinden oluşmaktadır.

Program Seçenekleri

1Aile Birleşim Programı

Almanca Aile Birleşiminde %100 Eğitim Garantisi[/pullquote1]Aile birleşim sınavını geçmeye hazır mısınız? YES Dil Kursu ile Aile Birleşim Sınavını geçmek artık çok kolay. Aile birleşimi; eşlerin ve/veya çocukların velileri ile birlikte yaşamak için Almanya’da bir araya gelmeleridir. Alman hükümeti, aile birleşimi ile ilgili vize başvurusunda bulunan kişilerden A1 düzeyinde Almanca sertifikası istemekte ve aile birleşimini gerçekleştirebilmek için Alman hükümetinin uyguladığı sınavdan 60 puan almak gerekmektedir.

Bu program bitiminde şunları yapabilmekte olacaksınız:

 • Mesajları, yapılan duyuruları ve kısa konuşmaları anlayabilirsiniz.
 • Yazılı kısa mesajları, kamuya yönelik bilgi levhalarından ve küçük ilanlardan önemli olan bilgileri alabilirsiniz.
 • Rakamları, miktarları, saatleri ve fiyatları söyleyebilir ve anlayabilirsiniz.
 • Basit ve kişisel bilgilere yönelik formları doldurabilirsiniz.
 • Kısa kişisel mesajlar yazabilirsiniz.
 • Konuşma sırasında kendinizi tanıtabilir ve size yönelik basit soruları cevaplayabilirsiniz.
 • Günlük yaşamda alışılmış soruları rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

AAile birleşimi nedir? – Familien Zusammenführung, Ehegatten Nachzug

Almanya’da yaşayan ve oturum hakkı olan biriyle evlenen her Türk vatandaşı aile birleşim vizesi ile Almanya’ya gidebilir. Aile birleşimi; eşlerin ve/veya çocukların velileri ile birlikte yaşamak için Almanya’da bir araya gelmeleridir. Ancak Alman Hükümeti, aile birleşimi yapabilmek için Uyum – Entegrasyon adı altında bazı şartlar aramaktadır. Almanya’ya gidecek kişinin Almanya’daki yaşama kolaylıkla uyum sağlayabilmesi için şunları yapması gerekmektedir:

 • Alman Konsolosluğunun aile birleşimi için ön gördüğü Almanca yeterlilik sınavından 100 puan üzerinden 60 puan almak durumundadır.
 • Almanya’da yaşayan kişiden son üç aya ait maaş bordosu veya işletme sahibi ise gelir beyan etmesi istenir. Aylık gelirden aylık genel giderler düşer ve kalan paranın ailedeki kişi sayısına yeterli olması önemlidir.
 • Türkiye’den giden kişinin sağlık sigortası ilk etapta Almanya’daki eş sayesinde sağlanır.
 • Aile birleşimi yapanların, Almanya’da sağlık koşullarına uygun ve güvenli bir konutta oturmaları gerekmektedir. Almanya’da yaşayan eşin kira kontratına bakılır ve konutun uygun olup olmadığına karar verilir. Bu bağlamda evin büyüklüğü de göz önünde bulundurulur.

BAile birleşim yapabilmek için kaç yaşında olmalıyım?

Evlilik yoluyla Almanya’ya gidecekler 18 yaşında olmak zorundalar, 17 yaşında olanlar ailelerinden yazılı onay almalı, 16 yaşında olanlar ise Türkiye’de mahkeme kararı ile gidebilirler.

Türkiye’deki çocuklar aile birleşimi yoluyla anne ve/veya babasının yanına gidecekse 12 yaşından itibaren uyum yasası sınavına girmek zorundadırlar. 18 yaşını geçen çocuklar yetişkin sayıldığından aile birleşimi yapamazlar.

CAlmanca aile birleşim sınavı nerede yapılır?

Almanca aile birleşimi sınavı İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da yapılır. Sınav merkezi sistemdir.

DAlmanca aile birleşim sınavı ne zaman yapılır?

Almanca Aile Birleşim Sınavı ayda bir yapılmaktadır.

EAlmanca aile birleşim sınavından kaç puan almak zorundayım?

100 puan üzerinden minimum 60 puan alınmalıdır.

FAlmanca aile birleşim sınavında neler sorulur?

Almanca aile birleşim sınavı dört aşamadan oluşur:

 • Dinleme: Telesekretere bırakılan mesajları, anonsları ve dinletilen konuşmaları anlayıp sorulan sorulara cevap verme.
 • Okuma:Okuma makalelerine ait soruları cevaplama.
 • Yazma:Mektup veya e – posta yazma ve herhangi bir yere başvuru yapmak için verilen formları doldurma.
 • Konuşma:Kendini tanıtma, soru sorma ve sorulan sorulara cevap verme.

GAlman Konsolosluğunda vize almak için başvurduğumda mülakatta dikkat edilen unsurlar?

 • Evliliğinizin gerçekliğini anlamak isterler.
 • Almanya’da nasıl bir yaşam sürmek istediğinizi ve beklentilerinizi bilmek isterler. Bu sorular Türkçe olarak yöneltilir.

Bu aşamayı geçtikten sonra bazı Almanca sorular sorulur. Bu sorular kurs süresince gördüğünüz temel konuları içerir.

2Ekonomik Eğitim Paketi – 1 seviye

Genel Almanca programları, Almanca’ya yeni başlayan veya Almancasını geliştirmek isteyen kursiyerler için hazırlanmıştır. Kursiyer, kendisine uygun zaman dilimine göre; seviye tespit sınavı neticesine uygun bir seviye kayıt yaptırır. Eğitim başlangıcında uluslar arası dil eğitimi veren HUEBER yayınlarına ait eğitim setleri kullanılmaktadır.

3Özel Ders Almanca Eğitim Programı

Özel Ders Almanca eğitim programı, Almancaya yeni başlayan veya Almancasını geliştirmek isteyen; fakat ders gün ve saatleri çalışma sistemine uymayan, zaman kısıtlaması olan veya aksine hızlı bir eğitim programı isteyen kursiyerler için hazırlanmıştır. Kursiyerin seviyesi belirlenir ve tamamen kursiyere uygun gün – saatler belirlenir. YES for You Almanca eğitim programında kursiyer haftada iki gün üçer ders saati eğitim alır. Bir seviye toplam 48 saatten oluşur ve iki ayda tamamlanır. Bu program tamamen kursiyer merkezli geliştirildiği üzere, kursiyer dilerse haftada üç gün üçer saat eğitim alarak bu süreci kısaltabilir.